Boxing Schedule

  • October 18, 2019
    Oleksandr Gvozdyk vs. Artur Beterbiev

    (WBC/IBF light heavyweight unification)

    Luis Collazo vs. Kudratillo Abdukakhorov
    Michael Seals vs. Elio Heraldo Trosch
    Josue Vargas vs. Johnny Rodriguez
    John Bauza vs. Donald Ward
    Joseph Adorno vs. Damian Alejandro Sosa

    TV: ESPN/ESPN Deportes
    Venue: Liacouras Center, Philadelphia

  • October 18, 2019
    Emanuel Colon vs. Richard Zamora

    TV: Telemundo
    Venue: Seneca Niagara Resort and Casino, Niagara Falls

  • October 19, 2019
    Lewis Ritson vs. Robbie Davies Jr

    Ted Cheeseman vs. Scott Fitzgerald

    TV: DAZN
    Venue: Newcastle Arena, Newcastle, UK

  • October 19, 2019
    Ryad Merhy vs. Imre Szello

    (WBA interim cruiserweight title)

    Mikalai Vesialou vs. Abdul Khattab

    Venue: Spiroudome Arena, Charleroi, Belgium



  • October 24, 2019
    Anselmo Moreno vs. Marco Cardenas

    Venue: Centro de Convenciones Atlapa, Panama City

  • October 25, 2019
    Stanyslav Skorokhod vs. Races Payano

    Patrice Volny vs. Uriel Gonzalez

    Venue: The Danforth Music Hall, Toronto

  • October 25, 2019
    Wanheng Menayothin vs. Simpiwe Konkco

    (WBC strawweight title)

    Venue: TBA, Thailand

  • October 25, 2019
    Mauricio Pintor vs. John Karl Sosa

    TV: Telemundo
    Venue: Auditorio Blackberry, Mexico City



  • October 25, 2019
    Daniele Scardina vs. TBA

    Francesco Patera vs. Domenico Valentino
    (EBU lightweight title)

    Maxim Prodan vs. Tony Dixon

    TV: DAZN
    Venue: Allianz Cloud, Milan, Italy

  • October 26, 2019
    Shakur Stevenson vs. Joet Gonzalez

    (WBO featherweight title)

    Josh Greer vs. Antonio Nieves
    Mikaela Mayer vs. Alejandra Soledad Zamora
    Albert Bell vs. Frank De Alba
    Jason Sanchez vs. Adeilson Dos Santos
    Andy Vences vs. Mark Bernaldez
    Tyler McCreary vs. Matt Conway

    TV: ESPN+
    Venue: Reno-Sparks Convention Center, Reno, Nevada

  • October 26, 2019
    Regis Prograis vs. Josh Taylor

    (WBA/IBF junior welterweight unification)

    Joseph Parker vs. Dereck Chisora
    Ricky Burns vs. Lee Selby
    Yves Ngabu vs. Lawrence Okolie
    (EBU cruiserweight title)

    World Boxing Super Series Super final

    Venue: O2 Arena, Greenwich, UK

  • October 26, 2019
    Erickson Lubin vs. Terrell Gausha

    Robert Easter Jr. vs. Adrian Granados
    Rau’shee Warren vs. Emmanuel Rodriguez

    TV: Showtime
    Venue: Santander Arena, Reading, Pennsylvania



  • October 26, 2019
    Samir Ziani vs. Faroukh Kourbanov

    (EBU junior lightweight title)

    Venue: TBA

  • November 1, 2019
    Stefan Haertel vs. Jurgen Brahemer

    (EBU super middleweight title)

    Venue: TBA

  • November 2, 2019
    Brian Castano vs. Wale Omotoso

    Javier Fortuna vs. Jesus Cuellar

    TV: Fox Sports 1/Fox Deportes
    Venue: MGM National Harbor, Oxon Hill, Maryland

  • November 2, 2019
    Christina Linardatou vs. Katie Taylor

    (WBO women’s junior welterweight title)

    Anthony Crolla vs. TBA
    Joshua Buatsi vs. Blake Caparello
    Felix Cash vs. Jack Cullen
    Terri Harper vs. Vivian Obenauf

    TV: DAZN
    Venue: Manchester Arena, Manchester, UK



  • November 2, 2019
    Sergey Kovalev vs. Canelo Alvarez

    (WBO light heavyweight title)

    Ryan Garcia vs. Romero Duno

    TV: DAZN
    Venue: MGM Grand, Grand Garden Arena, Las Vegas

  • November 2, 2019
    Miguel Berchelt vs. Jason Sosa

    (WBC junior lightweight title)

    Jerwin Ancajas vs. Jonathan Rodriguez
    (IBF junior bantamweight title)

    Javier Molina vs. Hiroki Okada
    Alex Saucedo vs. Rod Salka
    Daniel Lewis vs. Alexis Gaytan

    TV: ESPN/ESPN Deportes
    Venue: Dignity Health Sports Park, Carson, California

  • November 7, 2019
    Naoya Inoue vs. Nonito Donaire

    (IBF/WBA bantamweight unification)

    Nordine Oubaali vs. Takuma Inoue
    (WBC bantamweight title)

    TV: DAZN
    Venue: Super Arena, Saitama, Japan

  • November 9, 2019
    Jamel Herring vs. Lamont Roach Jr

    (WBO junior lightweight title)

    TV: ESPN+
    Venue: TBA

  • November 9, 2019
    Daniel Egbunike vs. Billy Allington

    Michael McKinson vs. Luis Alberto Veron
    Liam Walsh vs. Maxi Hughes
    Josh Adewale vs. Michael Elliott

    TV: ESPN+
    Venue: York Hall, Bethnal Green, UK

  • November 9, 2019
    Billy Joe Saunders vs. TBA

    (WBO super middleweight title)

    TV: DAZN
    Venue: TBA

  • November 14, 2019
    Carlos Morales vs. Mercito Gesta

    Charles Huerta vs. Jonathan Oquendo
    Travell Mazion vs. Diego Cruz
    Edgar Valerio vs. Diuhl Olguin

    Venue: Belasco Theater, Los Angeles

  • November 15, 2019
    Rocky Fielding vs. Abdallah Paziwapazi

    TV: ESPN+
    Venue: TBA

  • November 15, 2019
    Georges Ory vs. Karim Guerfi

    (EBU bantamweight title)

  • November 16, 2019
    Lee McGregor vs. Kash Farooq

    TV: ESPN+
    Venue: Emirates Arena, Glasgow

  • November 23, 2019
    Zolani Tete vs. Johnriel Casimero

    (WBO bantamweight title)

    TV: ESPN+
    Venue: TBA

  • December 7, 2019
    Andy Ruiz Jr. vs. Anthony Joshua

    (IBF/WBO/WBA heavyweight title)

    TV: DAZN
    Venue: TBA

  • December 14, 2019
    Mairis Briedis vs. Yunier Dorticos

    (WBO/IBF cruiserweight unification)

    TV: DAZN
    Venue: Arena Riga, Riga, Latvia

>